Ile można ująć z pensji i zasiłku w 2013 roku
Od stycznia obowiązują wyższe kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzeń, a od marca wzrosły te obowiązujące przy egzekucji z zasiłków – przypominała podczas redakcyjnego dyżuru telefonicznego, który odbył się 15 lutego, Renata Majewska, specjalista w zakresie prawa pracy, właścicielka firmy Biuro Kadr i Płac
Zamieszanie z pożyczkami
- Umowy pożyczek ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, które zawieramy z pracownikami, przewidują, że comiesięczne raty pracodawca potrąca z wypłacanych na bieżąco wynagrodzeń. Pracownicy akceptują wskazane postanowienie, podpisując umowę. Czy taka zgoda na potrącenie z pensji jest zgodna z prawem i skuteczna?
Tak. Mamy tu do czynienia z dobrowolnym potrąceniem z wynagrodzenia za pracę, a na takie zatrudniony musi wyrazić pisemną zgodę w stanie świadomości powstania długu i jego wielkości.
Oznacza to, że w momencie sporządzania zgody przez pracownika jego zobowiązanie musi już istnieć i przybrać wymierną, znaną wartość (wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 grudnia 2005 r., I OSK 461/05 i Sądu Najwyższego z 5 maja 2004 r., I PK 529/03; Pr.Pracy 2004/10/35). Ponadto zgoda na potrącenie nie może być dorozumiana czy wyprowadzona z okoliczności sprawy. Musi być wyraźna i dotyczyć konkretnej wierzytelności (wyrok WSA w Krakowie z 19 stycznia 2011 r., III SA/Kr 739/2010).
Tak właśnie jest w opisanej sytuacji. W chwili nawiązywania umowy pożyczki strony znają poziom comiesięcznego długu (rat), na co składa się należność główna do zwrotu oraz ewentualnie odsetki. Dlatego pracownik ma prawo pozwolić na potrącanie rat już w samej umowie pożyczki.
Taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta