Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadziałamy na gospodarkę

04 marca 2013 | Ekonomia | Jakub Kurasz Agnieszka Kamińska
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

dariusz daniluk Program, z którym startujemy, to nie jest akcja propagandowa, tylko realna pomoc dla kluczowego segmentu gospodarki, czyli małych i średnich przedsiębiorstw – mówi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rz: W poniedziałek rusza rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. Czy związane z nim nadzieje dla gospodarki mają szansę się ziścić?

Program gwarancji i poręczeń, który dzisiaj inaugurujemy, to nie jest akcja propagandowa, tylko realna pomoc dla kluczowego segmentu gospodarki, czyli małych i średnich firm. Zadziała, ponieważ dobrze zdiagnozowaliśmy cel tego przedsięwzięcia. A celem jest ok. 1,5 mln podmiotów, które zatrudniają prawie 6 mln ludzi. Dla tych firm kluczowy okazuje się kredyt obrotowy – zapewnia im komfort codziennego działania, a w praktyce firmy często też z tych środków inwestują. W dodatku firmy te nie mają skłonności, żeby zadłużać się w bankach. Chcieliśmy więc stworzyć instrument, który będzie ułatwiał przedsiębiorcom podjęcie decyzji, aby po taki kredyt wystąpić, albo tym, którzy taką decyzję już podjęli, rozwiązywał problem zabezpieczeń. Gwarancja de minimis, czyli 60 proc. ryzyka, które BGK bierze na siebie, może przechylić szalę w przypadku firm – żeby o kredyt wystąpić, a w przypadku banków – żeby go udzielić.

Politycy utrzymują, że ten program w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament