Odmowa na wagę etatu
Podwładnemu nie wolno realizować poleceń szefa sprzecznych z zasadami współżycia społecznego czy społeczno-gospodarczym przeznaczeniem prawa. Nie jest jednak uprawniony do oceny słuszności dyspozycji służbowych
Podporządkowanie to cecha charakterystyczna i nieodłączna stosunku pracy. Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. przez jego nawiązanie podwładny zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.
Pracodawca jest umocowany do wydawania poleceń dotyczących pracy, natomiast podwładny ma stosować się do nich. Na tym polega podporządkowanie. Potwierdził to też Sąd Najwyższy w wyroku z 11 kwietnia 1997 r. (I PKN 89/97). Przede wszystkim polecenia szefa powinny mieć związek z wykonywaną przez pracownika pracą.
Jakie wymagania
Art. 100 § 1 k.p. zobowiązuje pracownika do wykonywania pracy sumiennie i starannie. W tym samym jednak przepisie jest informacja, że podporządkowanie wobec pracodawcy nie jest bezgraniczne i bezwzględne. Pracownik nie musi, co więcej, nie powinien stosować się do poleceń sprzecznych z przepisami (łamiących nie tylko te z prawa pracy) lub łączącą go umową o pracę.
Przykład
Firma DETAX stara się o kredyt na finansowanie dalszej działalności. Ponieważ wyniki spółki za ostatnie półrocze są za słabe, pracodawca
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta