Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zdobyć pieniądze na budowę domu? Kiedy banki odmówią pożyczki na działkę?

04 marca 2013 | Nieruchomości | gb
Aleksandra Łukasiewicz
źródło: __Archiwum__
Aleksandra Łukasiewicz

Niedoszacowanie kosztów budowy przed jej rozpoczęciem jest bolączką wielu inwestorów. Za wysoki kosztorys bank może obniżyć. Zbyt skromny trudno podwyższyć.

Czy bank sfinansuje i kupno działki, i budowę na niej domu jednym kredytem?

Aleksandra Łukasiewicz: Najczęściej kredytowanie działki i budowy domu odbywa się w dwóch etapach. Najpierw następuje zakup działki, który w większości banków można skredytować. Po wybraniu projektu budowlanego i uzyskaniu pozwolenia na budowę można w tym samym banku uzyskać drugi kredyt na budowę lub podwyższyć poprzedni.

Wybierając kredyt na działkę, warto więc sprawdzić, czy mamy w tej instytucji również zdolność kredytową, by pożyczyć kwotę potrzebną także na budowę domu oraz jakie warunki bank oferuje, np. jak rozlicza transze, ile będziemy mieć czasu na oddanie domu do użytkowania. W przeciwnym razie może się okazać, że trzeba będzie refinansować kredyt na zakup działki przy ubieganiu się o kredyt na budowę.

A możliwe jest kredytowanie działki i budowy domu jednym kredytem na etapie zakupu działki?

Tak, w kilku bankach jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że w takiej sytuacji przed zakupem działki trzeba mieć już projekt budowlany domu. Bank będzie bowiem chciał sprawdzić, jaką nieruchomość zamierzamy zbudować i jakie będą koszty takiej inwestycji. Wtedy do banku razem z wnioskiem należy również złożyć dokumenty takie jak przy standardowej budowie. Część banków wymaga jednak przedstawienia pozwolenia na budowę już w czasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament