Już niedługo dowiemy się czy obiad z kontrahentem zwiększy firmowe koszty
Czy wydatki na zakup ciastek na spotkanie z partnerem biznesowym można odliczyć od przychodu? A jeśli taki poczęstunek firma zorganizuje w restauracji? Wyjaśnieniem tych wątpliwości ma się wreszcie zająć Naczelny Sąd Administracyjny
We współczesnych realiach prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy zmuszeni są koncentrować się także na kwestiach spoza zakresu ich podstawowych zadań, polegających na prawidłowym realizowaniu dostaw towarów czy świadczenia usług.
Przedsiębiorcy muszą liczyć się również z koniecznością dokonywania dodatkowych czynności, których celem jest wspieranie prowadzonego przez nich biznesu (np. szkolenie i motywowanie pracowników, marketing, utrzymywanie ciągłego kontaktu z kontrahentami). Podejmowanie tych działań nie jest efektem „dobrej woli". Jest to wymóg nierzadko decydujący o pozycji, szansach rozwoju, czy też powodzeniu przedsięwzięć firmy.
Dodatkowe działania, do których niejako zmuszeni są przedsiębiorcy, wiążą się z ponoszeniem określonych wydatków. Możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu budzi wiele wątpliwości. Szczególnie dużo niejasności nagromadziło się wokół zagadnienia uwzględniania w kosztach uzyskania przychodu wydatków na nabycie usług gastronomicznych, żywności i napojów.
Zarówno w ustawie o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 23), jak i w ustawie o CIT (art. 16 ust. 1 pkt 28), ustawodawca wprowadził regulację, zgodnie z którą wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu podlegają koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta