Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na rynku wtórnym czasem dochodzi do licytacji

04 marca 2013 | Nieruchomości | Dorota Kaczyńska

Małe i tanie mieszkania przyciągają po kilku klientów. W takiej sytuacji dochodzi do licytacji, a lokal zostaje sprzedany za więcej, niż wynosiła stawka wywoławcza.

Przepaść między stawkami ofertowymi a transakcyjnymi na stołecznym rynku wtórnym nadal jest spora. W niektórych przypadkach sprzedawcy godzą się nawet na 30-proc. rabat. Jednocześnie, jak szacują przedstawiciele agencji nieruchomości Metrohouse & Partnerzy,  ok. 20 proc. umów zawieranych jest bez żadnych obniżek.

– Część mieszkań ma już na tyle realne ceny, że sprzedający, widząc zainteresowanie ofertą, nie widzą potrzeby zmiany stawek w negocjacjach – wyjaśnia Marcin Jańczuk, przedstawiciel Metrohouse & Partnerzy.

Kiedy drożej

Według szacunków Jerzego Sobańskiego, właściciela biura Akces Nieruchomości, dziś w Warszawie zaledwie 3 – 4 proc. lokali zostaje kupionych za kwotę większą od ustalonej pierwotnie przez sprzedawcę. Zauważa on również, iż w tym roku stawki ofertowe znów zaczęły zbliżać się do transakcyjnych.

– Sprzedający nie szarżują z cenami, jak to było jeszcze na początku ubiegłego roku. Dopasowują ceny do oczekiwań kupujących, korekty są mniejsze – opowiada Jerzy Sobański. – Ale to jeszcze nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament