Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zrozumieć Radę Polityki Pieniężnej

04 marca 2013 | Ekonomia | Marek Rozkrut
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa

W tym tygodniu czeka nas decyzja RPP 
w sprawie stóp procentowych. Istotniejszy może być jednak towarzyszący tej decyzji komunikat 
Rady – wskazuje ekonomista.

Przed nami marcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego najprawdopodobniej zostanie podjęta decyzja o kolejnej obniżce stóp procentowych o 25 pb. Istotniejszy niż sama decyzja może być jednak komunikat Rady, a w szczególności sposób, w jaki RPP odniesie się w nim do najnowszej projekcji inflacji, przygotowanej przez Instytut Ekonomiczny NBP.

Projekcja NBP coraz ważniejsza?

Wypowiedzi członków RPP w ostatnich miesiącach wydają się wskazywać, że rośnie grono przedstawicieli Rady przywiązujących coraz większą wagę do projekcji NBP.

To cieszy, gdyż projekcja inflacji powinna stanowić podstawowe źródło informacji dla banku centralnego, który – ze względu na opóźnienia między decyzjami o stopach procentowych a ich wpływem na inflację – musi się przede wszystkim kierować prognozowaną, a nie bieżącą sytuacją gospodarczą.

To cieszy, tym bardziej że do niedawna głównymi „argumentami" za opóźnianiem obniżek były dane o podwyższonej inflacji bieżącej oraz obawy o wzrost cen surowców, a więc czynniki pozostające poza wpływem polityki pieniężnej.

Z drugiej strony, coraz częściej ci sami, oczekujący na projekcję członkowie RPP, sygnalizują zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. Czy słusznie?

W poszukiwaniu presji inflacyjnej

Przypomnijmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament