ZUS nagina prawo i uszczupla uprawnienia pracodawców
Przy 36-miesięcznym zwolnieniu z opłacania składek na fundusze za powracających z urlopów rodzicielskich, organ rentowy wprowadza zasadę, że na jedno dziecko przysługuje tylko jedna ulga i tylko dla jednego z opiekunów
Aby zachęcić pracodawców do dalszego zatrudniania powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego macierzyńskiego i wychowawczego, ustawodawca wprowadził czasowe zwolnienie z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za takie osoby.
Opłata na FP wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia podstawy do kwoty 30-krotności, a ta na FGŚP to 0,10 proc. podstawy.
Co mówią przepisy Od 1 stycznia 2009 r. płatnicy nie opłacają składek na FP za pracowników wracających z urlopów macierzyńskich, w tym dodatkowych macierzyńskich, oraz wychowawczych przez trzy lata. Liczy się to od pierwszego miesiąca po powrocie z tego urlopu. Przez taki sam okres działa zwolnienie przy wpłatach na FGŚP.
Ulga dotycząca składki na FP wynika z art. 104a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).Tę dla FGŚP określa natomiast art. 9a ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121 ze zm.).
Z tych przepisów wynika, że aby pracodawca uwolnił się z opłacania tych danin, muszą być spełnione dwa warunki. Pierwszy to udzielenie jednego z wymienionych urlopów, a drugi wiąże się z koniecznością powrotu pracownika do firmy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta