Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktoring lekiem na zatory

04 marca 2013 | Ekonomia | Katarzyna Ostrowska
źródło: Rzeczpospolita

Ta usługa finansowa jest pomocna w walce z niezapłaconymi fakturami i wydłużającymi się okresami spłaty zadłużenia.

Faktoring sprawdza się zarówno w okresie spowolnienia, jak i wzrostu gospodarczego. Świadczą o tym dane dotyczące obrotów faktoringowych z ostatnich lat. Wynika z nich, że od początku XXI wieku – mimo różnych zawirowań – obroty rosną nieprzerwanie z roku na rok. Według danych „Rz" i Polskiego Związku Faktorów, w ubiegłym roku obroty faktorów wyniosły 100,2 mld zł (dane dla 29 instytucji finansowych). Oznacza to wzrost o 21 proc. To najbardziej dynamicznie rosnąca usługa finansowa dla biznesu w Polsce.

Sprzyjające tendencje

– Faktorom sprzyjają obecne tendencje w gospodarce. Firmy jak tlenu potrzebują zewnętrznego finansowania, bo skala zatorów płatniczych i opóźnień w płatnościach rośnie. Jednocześnie trudności w pozyskaniu zewnętrznego finansowania to jedna z głównych barier rozwoju przedsiębiorstw, co potwierdzają nasze cykliczne badania sektora MSP Bibby MSP Index. Klienci oczekują coraz dłuższych terminów płatności, a jednocześnie spada poziom zamówień – ocenia Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services.

Jak zauważa Dariusz Filipek, kierownik Zespołu Sprzedaży Faktoringu w Deutsche Bank PBC, zazwyczaj gdy w firmie pojawiają się problemy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament