Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Harmonogram decyduje o rozpoczęciu doby

04 marca 2013 | Prawo i praktyka | Aleksander Kuźniar
1. Odpracowanie godzin w innym dniu
źródło: Rzeczpospolita
1. Odpracowanie godzin w innym dniu
2.
źródło: Rzeczpospolita
2.
 Podjęcie pracy przed czasem
źródło: Rzeczpospolita
Podjęcie pracy przed czasem
Planowanie pracy na bieżąco
źródło: Rzeczpospolita
Planowanie pracy na bieżąco

Przy braku rozkładu czasu pracy doba pracownicza startuje w chwili rozpoczęcia zadań w danym dniu. Gdy jest grafik, to on wskazuje, jak liczyć kolejne 24 godziny zajęć, nawet gdy są one podejmowane o innej porze

Rozpoczęcie doby pracowniczej może przypadać na różne godziny w zależności od harmonogramowego zakresu pracy pracowników. Doba to jednak zawsze kolejne 24 godziny poczynając od tej, w której zatrudniony rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku po zakończeniu poprzedniej doby automatycznie rozpoczyna się następna doba pracownicza i że będzie się tak działo aż do zakończenia tygodnia lub okresu rozliczeniowego. Wszystko bowiem zależy od tego, jak pracownik ma ułożony grafik, na podstawie którego wykonuje obowiązki służbowe.

Jednak w przypadku, gdy pracodawca nie sporządził grafiku, to rozpoczęcie doby pracowniczej każdorazowo będzie związane z rzeczywistym rozpoczęciem pracy w danym dniu. Może się również zdarzyć, że zatrudniony podejmie obowiązki o innej godzinie niż to wynikało z ustalonego dla niego rozkładu na dany dzień.

Stały rozkład

Większość zatrudnionych wykonuje pracę według stałego rozkładu czasu pracy, który określa stałe godziny rozpoczynania i kończenia zadań w poszczególnych dniach tygodnia. Obowiązek ustalenia rozkładu wynika z przepisów kodeksu pracy. Pracodawca najczęściej określa go w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.

Rozkład czasu pracy to pojęcie szersze od grafiku czy harmonogramu, które są niejako jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament