Harmonogram decyduje o rozpoczęciu doby
Przy braku rozkładu czasu pracy doba pracownicza startuje w chwili rozpoczęcia zadań w danym dniu. Gdy jest grafik, to on wskazuje, jak liczyć kolejne 24 godziny zajęć, nawet gdy są one podejmowane o innej porze
Rozpoczęcie doby pracowniczej może przypadać na różne godziny w zależności od harmonogramowego zakresu pracy pracowników. Doba to jednak zawsze kolejne 24 godziny poczynając od tej, w której zatrudniony rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.
Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku po zakończeniu poprzedniej doby automatycznie rozpoczyna się następna doba pracownicza i że będzie się tak działo aż do zakończenia tygodnia lub okresu rozliczeniowego. Wszystko bowiem zależy od tego, jak pracownik ma ułożony grafik, na podstawie którego wykonuje obowiązki służbowe.
Jednak w przypadku, gdy pracodawca nie sporządził grafiku, to rozpoczęcie doby pracowniczej każdorazowo będzie związane z rzeczywistym rozpoczęciem pracy w danym dniu. Może się również zdarzyć, że zatrudniony podejmie obowiązki o innej godzinie niż to wynikało z ustalonego dla niego rozkładu na dany dzień.
Stały rozkład
Większość zatrudnionych wykonuje pracę według stałego rozkładu czasu pracy, który określa stałe godziny rozpoczynania i kończenia zadań w poszczególnych dniach tygodnia. Obowiązek ustalenia rozkładu wynika z przepisów kodeksu pracy. Pracodawca najczęściej określa go w regulaminie pracy lub w obwieszczeniu.
Rozkład czasu pracy to pojęcie szersze od grafiku czy harmonogramu, które są niejako jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta