Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym musi pamiętać firma wypłacająca dywidendę

04 marca 2013 | Ekspert księgowego | Marek Piotrowski
Jakie deklaracje
źródło: Rzeczpospolita
Jakie deklaracje

Pieniądze otrzymane przez wspólnika w wyniku podziału zysku są dla niego przychodem podlegającym ryczałtowemu opodatkowaniu. Osoby prawne, po spełnieniu określonych warunków, mogą jednak skorzystać ze zwolnienia

Omówienie zasad opodatkowania dywidend wypłacanych przez krajowe spółki wymaga wskazania właściwych regulacji ustaw o podatkach dochodowych. Odpowiednio, kiedy odbiorcą dywidendy jest osoba fizyczna, opodatkowanie takiego przychodu powinno nastąpić w oparciu o ustawę o PIT.

Natomiast jeżeli dywidenda wypłacana jest na rzecz innych spółek kapitałowych, właściwym aktem normatywnym dla ustalenia podatkowych skutków takiego zdarzenia jest ustawa o CIT.

Dla udziałowca z Polski...

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT jednym ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych (innych niż wskazane w art. 10 ust. 1 pkt 8 a-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub w spółdzielni, w zakres których wchodzą również wskazane powyższą normą przypadki szczególne (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT).

Przepisy te oznaczają zatem, że środki uzyskane z tytułu wypłaty dywidendy są na płaszczyźnie regulacji ustawy o PIT przychodami podlegającymi opodatkowaniu. W konsekwencji rozważenia wymagają dwa zagadnienia:

- w jaki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament