Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Kontrakty długoterminowe wymagają szacunków

04 marca 2013 | Ekspert księgowego | Monika Borczyńska
źródło: Rzeczpospolita

Stosowana w firmie metoda ustalenia stopnia zaawansowania usługi powinna określać go w sposób wiarygodny. Jest to konieczne dla zachowania zasady współmierności

Umowy o usługi o długim okresie realizacji zawarte pomiędzy jednostkami bardzo często nie są zakończone na dzień bilansowy. Ich rozpoczęcie oraz część prac może występować w jednym okresie obrotowym, a prace zakończeniowe w następnym. Realizacja umowy może zajmować nawet kilka lat. Usługi długoterminowe są zatem specyficznym rodzajem usług i wymagają specjalnych regulacji, które pozwolą wypełnić zasadę współmierności przychodów i kosztów, narzuconą przez ustawę o rachunkowości.

Rozliczanie usług o takim charakterze, w tym usług budowlanych, reguluje ustawa o rachunkowości (dalej: uor). Ponadto, firmy rozliczające usługi budowlane mogą korzystać z Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane". Zawiera on liczne wskazówki i przykłady, jak w praktyce stosować zasady rozliczania usług długoterminowych. Regulacje KSR 3 można stosować także do innych usług o podobnym charakterze. Nie można go jednak stosować do rozliczania usług budowlanych, wykonywanych przez deweloperów we własnym zakresie.

Niezakończona i budowlana

Ustawa o rachunkowości definiuje niezakończoną usługę jako usługę wykonywaną na podstawie zawartej umowy, której okres realizacji jest dłuższy niż sześć miesięcy i która wykonana jest na dzień bilansowy w istotnym stopniu.

Natomiast umowa o usługę budowlaną – zgodnie z KSR 3 – to umowa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament