Jak zabezpieczyć pożyczkę
Zastaw rejestrowy to jeden ze sposobów ochrony roszczeń, które mogą wynikać z niewykonania bądź nienależytego wykonania umowy przez kontrahenta. Najczęściej wykorzystują go pożyczkodawcy i kredytodawcy
W odróżnieniu od zabezpieczenia hipotecznego zastaw rejestrowy pozwala na wykorzystanie poszczególnych składników majątku, które mogą się stać zabezpieczeniem.
Zatem nie tylko nieruchomości mogą stanowić przedmiot zabezpieczeń (jak przy hipotece). Warto wiedzieć, że wierzytelności można także zabezpieczać zastawem rejestrowym na rzeczach ruchomych, takich jak choćby samochód.
Na czym polega zastaw
Zastaw rejestrowy jest zbliżony do hipoteki, jest także prawem akcesoryjnym, czyli jest ściśle związany z wierzytelnością, którą zabezpiecza. Inaczej niż hipoteka – może być ustanowiony na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, a zabezpieczona wierzytelność może być wyrażona zarówno w złotych, jak i w walucie obcej.
Zastaw rejestrowy zabezpiecza odsetki, roszczenia uboczne wskazane przez strony w umowie zastawniczej oraz koszty zaspokojenia zastawnika mieszczące się w sumie wymienionej we wpisie zastawu.
Zastaw rejestrowy jest szczególną kategorią zastawu unormowaną w ustawie 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 67, poz. 569 ze zm.).
Co może być przedmiotem
Zastawem można w szczególności obciążyć: rzeczy oznaczone co do tożsamości, rzeczy oznaczone co do gatunku, jeżeli w umowie zastawniczej określona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta