Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie wypłacone przez najemcę może podlegać VAT

04 marca 2013 | Prawo i praktyka | Michał Brągiel

Jeżeli spółka przewiduje w umowie możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia, to wypłacone z tego tytułu świadczenie powinno być opodatkowane. Warunek ten oraz świadome dopuszczenie sytuacji powstania ewentualnej szkody powoduje, że uiszczona kwota jest elementem rozliczenia w ramach umowy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 15 lutego 2013 r. (III SA Wa/1882/12).

Spółka w ramach swojej działalności zawiera na czas określony umowy najmu budynków oraz pomieszczeń handlowych. Umowy, prócz charakterystycznych cech umowy najmu, zawierają również postanowienia o możliwości wcześniejszego ich wypowiedzenia, co łączy się z koniecznością zapłaty odszkodowania lub kary umownej na rzecz wynajmującego. Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego spółka zadała pytanie, czy otrzymane bądź wypłacone odszkodowanie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy powinno być opodatkowane VAT oraz czy prawidłowe jest dokumentowanie tych zdarzeń w postaci wystawiania not księgowych, a nie faktur.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe, wskazując, że czynność jaką jest wypłata odszkodowania, jest świadczeniem wzajemnym z tytułu usługi polegającej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament