Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami lepiej być jedynie użytkownikiem niż właścicielem gruntu

04 marca 2013 | Prawo i praktyka | Renata Krupa-Dąbrowska

Wiele działek w dobrych lokalizacjach w miastach jest oddanych w użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorca może je nabyć albo bezpośrednio od gminy, albo od osób, które z nich korzystają

Tego typu parcele są drogie w utrzymaniu. Miasta łatają bowiem dziury w swoich budżetach podwyżkami opłat za użytkowanie wieczyste. Na razie jednak chętnych na takie tereny nie brakuje.

Z pierwszej ręki

Działkę można nabyć wprost od jej właściciela, czyli od gminy (nieruchomości komunalne), albo od starostwa (dysponują one nieruchomościami Skarbu Państwa). Nierzadko też gruntami Skarbu Państwa zarządzają rożnego typu agencje, np. Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Z reguły tego typu jednostkom grunty oddawane są w trwały zarząd.

Przedsiębiorca poszukujący atrakcyjnej działki przede wszystkim powinien przeglądać ogłoszenia o przetargach publikowane w gazetach ogólnopolskich i lokalnych. Można je znaleźć także na stronach internetowych urzędów oraz w ich siedzibach.

W ogłoszeniu powinien być podany termin przetargu i warunki, na jakich można stać się użytkownikiem (art. 28 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Jeżeli przedsiębiorca przystąpi do przetargu i go wygra, to podpisze z gminą notarialną umowę o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Uwaga! Użytkowanie wieczyste rządzi się swoimi prawami. Właściciel gruntu, a więc najczęściej gmina ma prawo narzucić w umowie ustanawiającej użytkowanie wieczyste rodzaj inwestycji i termin jej wykonania. Na przykład umowa może przewidywać, że na działce ma być wybudowany pawilon handlowy albo magazyn....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament