Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pięć mitów o polskiej tarczy

04 marca 2013 | Publicystyka, Opinie | Reuben F. Johnson
źródło: Archiwum autora

Jeżeli Polska wybierze USA do budowy tarczy, będzie krytykowana. Ale tylko taki wybór oznacza maksimum ochrony i bezpieczeństwa ze strony coraz bardziej niestabilnej Rosji – pisze publicysta

Jeszcze w tym roku polskie Ministerstwo Obrony opublikuje wreszcie zapytanie ofertowe w sprawie systemu obrony antyrakietowej. Zapytanie to będzie oznaczało, że starter dał sygnał i wyścig ruszył. W rzeczywistości jednak trwa on od kilku lat – a amerykańskie, europejskie i izraelskie firmy przepychają się łokciami, by zdobyć w nim jak najlepszą pozycję.

Na temat tarczy antyrakietowej krąży wiele popularnych mitów. Po części wynika to z faktu, że międzynarodowy rynek lotniczy i obronny często nie funkcjonuje w zgodzie z logiką gospodarczą. W biznesie najczęściej wygrywa ten, kto proponuje najwyższą jakość za określone pieniądze. Jednak w kwestii bezpieczeństwa narodowego politycy i generałowie zazwyczaj podkreślają, że chcą systemu zbrojeniowego, który oferuje najlepsze wyniki i najbardziej niezawodną obsługę posprzedażową.

Jednak ten „idealny świat" mało ma wspólnego z realiami przetargów zbrojeniowych i stąd biorą się wspomniane mity.

Najlepszy wygrywa?

Niełatwo zrozumieć biznes lotniczy. Pracuję w nim od 25 lat i wciąż niemal codziennie zaskakuje mnie, jak nieprzewidywalny potrafi być proces decyzyjny. Pokrętna natura tej branży i międzynarodowych przetargów nie ogranicza się tylko do segmentu obronnego. Jednym z najgłośniejszych przykładów, który nieobcy jest również Polakom, to niedawne uziemienie boeinga 787....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament