Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje w tym samym dniu bez różnic kursowych

04 marca 2013 | Ekspert księgowego | Wiesława Moczydłowska

Jeśli wpływ waluty, jak i jej wypływ następuje w tym samym dniu, to do przeliczenia na złote powinien być zastosowany ten sam kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego operację

W przypadku zapłaty należności lub zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, wycena dokonywana jest według kursu faktycznie zastosowanego, obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji. Jeżeli zastosowanie kursu (faktycznego) nie jest zasadne, to wyceny dokonuje się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (NBP) z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji. Stanowi o tym art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.

Z kolei w myśl art. 15a ust. 4 ustawy o CIT, przy obliczaniu różnic kursowych, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.

W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Wątpliwości w kwestii różnic kursowych mogą powstać w przypadku wpływu i wypływu środków w tym samym dniu.

Stan faktyczny...

W kwestii tej wypowiedział się niedawno NSA. W rozpatrywanej przez sąd sprawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament