Transakcje w tym samym dniu bez różnic kursowych
Jeśli wpływ waluty, jak i jej wypływ następuje w tym samym dniu, to do przeliczenia na złote powinien być zastosowany ten sam kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego operację
W przypadku zapłaty należności lub zobowiązań wyrażonych w walucie obcej, wycena dokonywana jest według kursu faktycznie zastosowanego, obowiązującego w dniu przeprowadzenia operacji. Jeżeli zastosowanie kursu (faktycznego) nie jest zasadne, to wyceny dokonuje się po kursie średnim ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski (NBP) z dnia poprzedzającego dzień przeprowadzenia operacji. Stanowi o tym art. 30 ust. 2 ustawy o rachunkowości.
Z kolei w myśl art. 15a ust. 4 ustawy o CIT, przy obliczaniu różnic kursowych, uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań.
W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.
Wątpliwości w kwestii różnic kursowych mogą powstać w przypadku wpływu i wypływu środków w tym samym dniu.
Stan faktyczny...
W kwestii tej wypowiedział się niedawno NSA. W rozpatrywanej przez sąd sprawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta