Na rozdrożu. Ciąć czy czekać
To będzie przełomowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Czyj głos przeważy szalę?
Naciski ze strony rządu na RPP, aby obniżała stopy procentowe, przyniosły odwrotny skutek. Sprawiły, że ci, którzy luzowaniu polityki pieniężnej byli przeciwni, okopali się tylko na swoich pozycjach.
Co ciekawe, opór dalszym cięciom stawiają nie tylko, tradycyjnie już, tzw. prezydenccy członkowie Rady, czyli Andrzej Kaźmierczak, Zyta Gilowska i Adam Glapiński, mianowani jeszcze przez Lecha Kaczyńskiego (zginął w katastrofie w Smoleńsku). Ci, ku zaskoczeniu rynku i ministra Jacka Rostowskiego, w grudniu poparli nawet obniżkę stóp o 0,5 pkt proc. Wśród jastrzębi są też ekonomiści wskazani przez ekipę rządzącą. Jednego z nich, Jerzego Hausnera, kilka tygodni temu wypunktował premier Donald Tusk. Kiedy w październiku prezes NBP Marek Belka praktycznie zapowiedział początek cięć kosztu pieniądza, Hausner opowiedział się przeciwko obniżce stóp. Wtedy jego decyzja okazała się kluczowa, a Belka został przegłosowany. Hausner od listopada głosował już za obniżkami, ale teraz to znów jego pogląd może przeważyć, jeśli chodzi o dalszą politykę Rady.
Ministrowi Rostowskiemu naraził się także inny rządowy członek Rady – Jan Winiecki. Do tego stopnia, że jeszcze przed decyzją sądu (Winieckiemu groziła kara za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta