Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na rozdrożu. Ciąć czy czekać

04 marca 2013 | Ekonomia | Agnieszka Kamińska
Odwrócenie trendu spadkowego w gospodarce może być szybsze. Podtrzymuję w pełni swoje dotychczasowe opinie. - Jerzy Hausner 25.02.2013 r., komentarz  do lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej za styczeń (pap)
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
Odwrócenie trendu spadkowego w gospodarce może być szybsze. Podtrzymuję w pełni swoje dotychczasowe opinie. - Jerzy Hausner 25.02.2013 r., komentarz do lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej za styczeń (pap)
Ja w tej chwili nie bardzo widzę jakąkolwiek przestrzeń (do obniżek stóp procentowych – red.). Jestem przeciwnikiem darmowego pieniądza. - Jan Winiecki  18.02.2013 r., komentarz  po danych o inflacji, która  w styczniu spadła do 1,7 proc. (TVN CNBC)
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Ja w tej chwili nie bardzo widzę jakąkolwiek przestrzeń (do obniżek stóp procentowych – red.). Jestem przeciwnikiem darmowego pieniądza. - Jan Winiecki 18.02.2013 r., komentarz po danych o inflacji, która w styczniu spadła do 1,7 proc. (TVN CNBC)
Poprawiające się perspektywy gospodarcze wzmacniają przekonanie,  że RPP powinna zakończyć obniżki stóp procentowych i przejść do nastawienia „wait-and-see” - Adam Glapiński  21.02.2013 r., dla agencji Bloomberg
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Poprawiające się perspektywy gospodarcze wzmacniają przekonanie, że RPP powinna zakończyć obniżki stóp procentowych i przejść do nastawienia „wait-and-see” - Adam Glapiński 21.02.2013 r., dla agencji Bloomberg
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Fotorzepa
Nie sądzę, aby inflacja w naszym kraju spadła poniżej dolnej granicy odchyleń  od celu inflacyjnego,  jak wskazuje projekcja NBP (listopadowa – red.). - Andrzej Rzońca,  26.11.2012 r. (TVN CNBC) Rzońca nie wypowiadał się później  o gospodarce i stopach proc.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Nie sądzę, aby inflacja w naszym kraju spadła poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego, jak wskazuje projekcja NBP (listopadowa – red.). - Andrzej Rzońca, 26.11.2012 r. (TVN CNBC) Rzońca nie wypowiadał się później o gospodarce i stopach proc.

To będzie przełomowe spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Czyj głos przeważy szalę?

Naciski ze strony rządu na RPP, aby obniżała stopy procentowe, przyniosły odwrotny skutek. Sprawiły, że ci, którzy luzowaniu polityki pieniężnej byli przeciwni, okopali się tylko na swoich pozycjach.

Co ciekawe, opór dalszym cięciom stawiają nie tylko, tradycyjnie już, tzw. prezydenccy członkowie Rady, czyli Andrzej Kaźmierczak, Zyta Gilowska i Adam Glapiński, mianowani jeszcze przez Lecha Kaczyńskiego (zginął w katastrofie w Smoleńsku). Ci, ku zaskoczeniu rynku i ministra Jacka Rostowskiego, w grudniu poparli nawet obniżkę stóp o 0,5 pkt proc. Wśród jastrzębi są też ekonomiści wskazani przez ekipę rządzącą. Jednego z nich, Jerzego Hausnera, kilka tygodni temu wypunktował premier Donald Tusk. Kiedy w październiku prezes NBP Marek Belka praktycznie zapowiedział początek cięć kosztu pieniądza, Hausner opowiedział się przeciwko obniżce stóp. Wtedy jego decyzja okazała się kluczowa, a Belka został przegłosowany. Hausner od listopada głosował już za obniżkami, ale teraz to znów jego pogląd może przeważyć, jeśli chodzi o dalszą politykę Rady.

Ministrowi Rostowskiemu naraził się także inny rządowy członek Rady – Jan Winiecki. Do tego stopnia, że jeszcze przed decyzją sądu (Winieckiemu groziła kara za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament