Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Złoty czy euro – łatwy wybór

04 marca 2013 | Nieruchomości | Grażyna Błaszczak
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Zadłużenie się na mieszkanie w złotych nie jest o wiele droższe niż w euro, a ryzyko – dużo mniejsze.

Średnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w złotych wyniosło w lutym br. 6,47 proc., a w euro – 6,60 proc. (dla kredytu w wysokości 200 tys. zł na 30 lat) – wynika z wyliczeń analityków porównywarki finansowej Comperia.pl. Czy zatem warto walczyć w banku o euro?

– Oferta kredytów w rodzimej walucie jest dziś najkorzystniejsza. Klienci, którzy poszukują atrakcyjnego finansowania, zauważają, że kredyty złotówkowe są obciążone niższymi kosztami całkowitymi oraz że wyliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, tzw. RRSO, są w tym przypadku bardziej zachęcające  niż dla euro – mówi Maciej Chyziak, ekspert  firmy Invigo.

Dodaje, że atrakcyjne warunki kredytów w złotych wynikają także z polityki banków, które w tej chwili promują finansowanie w rodzimej walucie. – Banki są przy tym bardziej skłonne do negocjacji i chętniej oferują różnego rodzaju oferty specjalne (kredyt w powiązaniu z innymi produktami bankowymi), dzięki czemu klienci mogą liczyć na dodatkowe bonusy.

Ile to kosztuje

– Na oprocentowanie kredytu wpływ mają dwa składniki: marża i stopa referencyjna. Dla kredytów w euro stopą referencyjną jest Euribor, który notuje w ostatnich miesiącach swoje minima i oscyluje wokół 0,20 proc. W przypadku kredytów w złotym do ustalenia oprocentowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9477

Wydanie: 9477

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament