Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Konsekwencje utraty kontroli

21 marca 2013 | Prawo i praktyka | Paweł Sikora
Paweł Sikora specjalista ds. ubezpieczeń
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Sikora specjalista ds. ubezpieczeń

Każdy system prawa ustala własną hierarchię dóbr, które zamierza chronić. Jednak we wszystkich systemach prawnych dobrem najwyższym i naj- ważniejszym jest bez wątpienia życie i zdrowie ludzkie. Co do dóbr mniej ważnych bywa różnie: albo pierwszeństwo zyskują prawa majątkowe (własność, posiadanie), albo dobra osobiste (cześć, tajemnica korespondencji, nietykalność cielesna). Na końcu lądują zwykle uszczerbki w postaci np. utraty oczekiwanej przyjemności czy niedoznania należytego wypoczynku. Jednak życie i zdrowie zawsze pozostają w centrum uwagi państwa i prawa, a ich ochrona jest ich podstawowym zadaniem.

Szczególnie szkody na osobie stanowią przedmiot zainteresowania ustawodawców. Nakaz ochrony zdrowia i życia ludzkiego jest realizowany poprzez ostrzejsze rygory odpowiedzialności cywilnej (tzw. zasadę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9492

Wydanie: 9492

Spis treści
Zamów abonament