Nocne obowiązki trzeba wynagrodzić
Nawet wtedy, gdy w zamian za zadania realizowane w nadgodzinach przypadających około północy podwładnemu udzielono czasu wolnego, musi on dostać dodatek za taką pracę
- Pan Jan pracuje od poniedziałku do piątku od 8 do 16, natomiast dwukrotnie musiał stawić się w firmie, aby usunąć awarię i świadczył pracę od 22 do 1 oraz od 20 do 24. Pora nocna w naszym zakładzie trwa od 22 do 6. Na wynagrodzenie pracownika składają się: płaca zasadnicza 2800 zł brutto oraz stała, miesięczna premia regulaminowa 500 zł brutto. Jak prawidłowo wyliczyć mu należne wynagrodzenie za marzec? – pyta czytelniczka.
Zanim przystąpimy do rachunków, trzeba wspomnieć o kilku zagadnieniach dotyczących naliczania wynagrodzenia należnego każdemu za wykonywaną pracę. Jest ono określone w umowie o pracę. Zdarza się, że oprócz stałej kwoty podwładny ma prawo do dodatkowych pieniędzy, m.in. z tytułu pracy w nadgodzinach, tak jak to ma miejsce w pytaniu.
Zgodnie z art. 151 k.p. z pracą w godzinach nadliczbowych mamy do czynienia w dwóch przypadkach:
- gdy jest wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy (np. jednego dnia zamiast ośmiu godzin pracuje 10 – przekroczenie dobowe),
- gdy jest wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z jego systemu i rozkładu czasu pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta