Opłaty dodatkowe do umowy pożyczki podlegają zwolnieniu
Czynności polegające m.in. na restrukturyzacji zadłużenia czy zmianie wysokości rat są częścią zarządzania udzielonym kredytem. Należy je opodatkowywać taką samą stawką jak świadczenie podstawowe
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 28 lutego 2013 r. (III SA/Wa 2180/12).
Spółka prowadzi działalność polegającą na finansowaniu zakupu maszyn i urządzeń, w postaci pożyczek udzielanych podmiotom gospodarczym oraz osobom fizycznym. Spółka obciąża pożyczkobiorców opłatami przygotowawczymi oraz opłatami dodatkowymi m.in. za restrukturyzację pożyczki (wydłużenie okresu spłat, zmianę wysokości rat), wydawanie zaświadczeń o pożyczce oraz czynności monitujące.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zwróciła się do organu z pytaniem, czy opisane przez nią dodatkowe czynności podlegają zwolnieniu z VAT. Jej zdaniem wykonywane czynności dodatkowe są elementem usługi pożyczki i wraz z nią stanowią usługę kompleksową, która podlega zwolnieniu z VAT.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe w części dotyczącej opłat za czynności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta