Meldunek. Wysoki koszt likwidacji reliktu
Zapatrzenie się na zachodnie wzorce jest nieuzasadnione. Polskie rozwiązania są skuteczniejsze w ochronie interesów prywatnych i publicznych – wskazuje prawnik.
Obowiązek meldunkowy jest obecnie przedstawiany jako relikt czasów minionych, a propozycję jego likwidacji niektórzy uznają za wielki społeczny gest władz publicznych. Nurtuje mnie jednak pytanie, czy zniesienie rejestracji miejsca stałego pobytu jako odrębnej instytucji prawnej i w konsekwencji wyeliminowanie adresu zameldowania z dowodu osobistego, to aby na pewno ukłon w stronę społeczeństwa.
W świetle prawa podatkowego
Kodeks cywilny definiuje miejsce zamieszkania osoby fizycznej jako miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 k.c.). Zdaniem Sądu Najwyższego o stałości pobytu osoby fizycznej na danym terytorium decyduje przede wszystkim takie przebywanie tej osoby, które ma cechy założenia tam ośrodka swoich osobistych i majątkowych interesów (wyrok SN z 25 listopada 1975 r. (sygn. III CRN 53/75, OSNC 1976/ 10/218). Miejsce zameldowania (na pobyt stały lub czasowy) stanowi zaś kategorię prawa administracyjnego.
Uwzględnienie w systemach informatycznych prowadzonych przez organy podatkowe informacji o miejscu zameldowania zabezpiecza ochronę interesów państwa, jak również samych podatników. Z praktyki wynika bowiem, że podatnicy w wielu przypadkach nie wywiązują się z obowiązku informowania organów podatkowych o zmianie aktualnego adresu zamieszkania, adres zameldowania wykazany w dowodzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta