Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprzedawać używane oprogramowanie w sieci

21 marca 2013 | Prawo i praktyka | Agnieszka Laskowska
Agnieszka Laskowska radca prawny, DLA Piper
źródło: Rzeczpospolita
Agnieszka Laskowska radca prawny, DLA Piper

Pierwsza sprzedaż na terytorium Wspólnoty kopii programu komputerowego przez uprawnionego lub za jego zgodą wyczerpuje prawo jej dystrybucji. Nie narusza natomiast prawa do kontroli dalszych wypożyczeń programu

Kwestia wyczerpania prawa do rozporządzania utworami od lat wzbudzała wątpliwości. Kontrowersje dotyczyły zwłaszcza wyczerpania w odniesieniu do programów komputerowych.

Dystrybuowanie oprogramowania za pośrednictwem sieci otworzyło dyskusję wokół tego, czy pobranie programu komputerowego z sieci wyczerpuje prawo podmiotu uprawionego z praw autorskich do rozpowszechniania takiej kopii oprogramowania.

Stanowisko Trybunału

W omawianej kwestii zapadło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE. W wyroku z 3 lipca 2012 roku (C-128/11) w sprawie UsedSoft GmbH przeciwko Oracle International Corp. Trybunał wskazał, że w określonych sytuacjach w odniesieniu do używanego oprogramowania pobieranego z sieci dochodzi do wyczerpania >patrz ramka.

Udzielenie licencji

Trybunał dokonał wykładni art. 4 i 5 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/24/WE z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie ochrony prawnej programów komputerowych. Zgodnie z art. 4 ust. 2 dyrektywy pierwsza sprzedaż na terytorium Wspólnoty kopii programu komputerowego przez uprawnionego lub za jego zgodą wyczerpuje prawo dystrybucji na terytorium Wspólnoty tej kopii, z wyjątkiem prawa do kontroli dalszych wypożyczeń programu lub jego kopii.

Trybunał zajął się rozważaniem, czy w razie pobierania oprogramowania z sieci następuje pierwsza sprzedaż kopii w rozumieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9492

Wydanie: 9492

Spis treści
Zamów abonament