Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rejestry sądowe: Armagedon już bliski

21 marca 2013 | Prawo | Łukasz Wolbach Witold Missala
Witold Missala
autor zdjęcia: Maciej Skawiński
źródło: Fotorzepa
Witold Missala
Łukasz Wolbach
źródło: archiwum prywatne
Łukasz Wolbach

Jeszcze przez niecały rok zachowają osobowość prawną spółki i inne osoby prawne nieprzerejestrowane do Krajowego Rejestru Sądowego. Po 31 grudnia 2013 r. po prostu przestaną istnieć. A wszystko zaczęło się od spółki Giesche – piszą eksperci.

W 1960 r. rządy Stanów Zjednoczonych i Polski podpisały układ dotyczący zaspokojenia roszczeń. Polska zgodziła się zapłacić 40 mln dolarów na całkowite uregulowanie i zaspokojenie wszystkich roszczeń amerykańskich z tytułu nacjonalizacji i innego rodzaju przejęcia przez Polskę mienia. Rząd USA z kolei zobowiązał się dostarczyć rządowi polskiemu oryginalne dokumenty, z których wynikały te roszczenia. Rząd USA przekazał w 1968 r. 44 skrzynie papierów wartościowych przedwojennych spółek, wśród nich akcje na okaziciela spółki Giesche SA. W niewyjaśnionych okolicznościach trafiły one do rąk kilku osób, które w 2005 r. doprowadziły do reaktywacji Giesche SA i wystąpiły z roszczeniami na kwotę 341 mln zł, głównie przeciwko Skarbowi Państwa i miastu Katowice.

Reakcja rządu i parlamentu

Przypadek Giesche SA stał się bodźcem do wprowadzenia zmian w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o krajowym rejestrze sądowym (DzU nr 121, poz. 770 ze zm.) celem uniemożliwienia takiej reaktywacji spółek. 12 stycznia 2010 r. wpłynął do Sejmu rządowy projekt zmiany tej ustawy.

Na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z 17 lutego 2010 r. poruszono kwestię niedopełnienia przez spółki obowiązku przerejestrowania z dawnego rejestru handlowego do KRS (wg szacunków ministra sprawiedliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9492

Wydanie: 9492

Spis treści
Zamów abonament