Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy opłaca się przekazać nieruchomość w związku z likwidacją

21 marca 2013 | Prawo i praktyka | Justyna Bauta-Szostak
Justyna  Bauta-Szostak partner, radca prawny  i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic  i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Justyna Bauta-Szostak partner, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego sp. z o.o.

Oddanie majątku spółki w formie rzeczowej, w związku z zakończeniem działalności, nie powoduje powstania u niej opodatkowanego przychodu

Dlaczego kontrahent nie chce nabyć nieruchomości od spółki, która jest jej właścicielem? Dlaczego odrzuca także nabycie udziałów w tej spółce?

Często zdarza się, że na sprzedaż jest przeznaczona nieruchomość, która jest w posiadaniu spółki od lat i wartość księgowa nieruchomości jest dużo niższa od wartości rynkowej. Czasami spółka, która sprzedaje nieruchomość, przeszła wiele restrukturyzacji i zagadnienia prawne, zidentyfikowane podczas due diligence, wskazują na potencjalne ryzyka związane z jej nabyciem.

Co wówczas można zrobić? Najprostszym sposobem jest zlikwidowanie kłopotliwej spółki i przekazanie jej nieruchomości wspólnikowi. Jeżeli wspólnikiem likwidowanej spółki jest spółka kapitałowa, to rozwiązanie takie niesie za sobą interesujące zagadnienia podatkowe.

Uwaga! Dla potrzeb niniejszego artykułu założono, że zarówno wspólnik, jak i likwidowana spółka są polskimi spółkami kapitałowymi.

Po stronie wspólnika

Wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej stanowi dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych podlegający opodatkowaniu 19 proc. podatkiem dochodowym od osób prawnych u wspólnika. Do przychodów nie zalicza się jednak wartości majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9492

Wydanie: 9492

Spis treści
Zamów abonament