Za zaległości składkowe rozwodnik płaci mniej
Odpowiedzialność z majątku wspólnego płatnika i jego małżonka za braki w daninach do ZUS powstaje dopiero od zawarcia związku
Płatnik składek odpowiada całym swoim majątkiem za zapłatę składek. Wynika to z odpowiednio tu stosowanego art. 26 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DzU z 2012 r., poz. 749, dalej ordynacja), który odnosi się do należności składkowych na podstawie odesłania z art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus).
Jakie zasady
Jeżeli zobowiązany pozostaje w małżeństwie, to odpowiedzialność z art. 26 ordynacji obejmuje nie tylko jego majątek odrębny, ale również majątek wspólny małżonków, o czym stanowi art. 29 § 1 ordynacji. Przepis ten wprost przewiduje, że u pozostających w związku odpowiedzialność z art. 26 obejmuje majątek odrębny podatnika oraz ten wspólny podatnika i jego małżonka.
Określa więc, jaki majątek może być objęty odpowiedzialnością za zaległości. Przy czym skutki, prawne ograniczenia zniesienia, wyłączenia lub ustania wspólności majątkowej nie odnoszą się do zobowiązań powstałych przed dniem:
∑ zawarcia umowy o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej,
∑ zniesienia wspólności majątkowej prawomocnym orzeczeniem sądu,
∑ ustania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta