Pożegnanie z Żelazną Damą
Przerażony sondażami konserwatysta David Cameron poparł nawet małżeństwa homoseksualne.
Znacznie dłuższy i głębszy niż się spodziewano kryzys brytyjskiej gospodarki zmusza Davida Camerona do porzucenia kolejnych filarów systemu ustanowionego przez swoją mentorkę: Margaret Thatcher. W zapomnienie idą więc silny funt, liberalne regulacje sektora bankowego, zrównoważone finanse publiczne, własność hipoteczna domów i mieszkań dla wszystkich, integracja europejska, a nawet konserwatyzm w sprawach obyczajowych.
Przedstawiając wczoraj budżet na przyszły rok, kanclerz skarbu George Osborne ogłosił kolejną serię zmian fiskalnych, które uderzą przede wszystkim w klasę średnią. Podczas gdy za pani Thatcher najwyższą (40-proc.) stawkę podatkową płacił tylko co dwudziesty poddany Elżbiety II, dziś jest to już co szósty. A dodatkowo ponad ćwierć miliona osób zostało objętych nową, jeszcze wyższą, 45-proc. stawką.
– Priorytetem polityki Thatcher było zbudowanie silnej klasy średniej, temu podporządkowywała politykę państwa. Ale mogła sobie na to pozwolić, bo gospodarka odbiła już dwa lata po przejęciu przez nią rządów, a wojna o Falklandy niebywale umocniła jej popularność – mówi „Rz" Simon Tilford z Center for...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta