Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak się rozliczyć z oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko

24 stycznia 2014 | Dobra Firma | Łukasz Kuligowski

Do 31 marca 2014 r. firmy zanieczyszczające środowisko muszą uiścić opłaty za wyemitowane gazy, pyły czy spaliny. Nie muszą płacić, jeśli należność za cały rok nie przekracza 800 zł.

Jeszcze rok temu przedsiębiorcy musieli się rozliczyć z wpływu na środowisko do końca stycznia. W tym terminie składali sprawozdania i wnosili tzw. opłaty środowiskowe za drugie półrocze poprzedniego roku. Jednak za sprawą zmiany przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska za wyemitowane zanieczyszczenia w całym 2013 r. firmy rozliczają się raz – do 31 marca 2014 r.

Opłaty środowiskowe uiszcza się za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, pobór wód, składowanie odpadów. Dla przykładu: jeżeli działalność przedsiębiorcy wiąże się ze spalaniem paliw (np. węgla) w dużych kotłach, to należy się rozliczać z wpływu na środowisko. Obowiązek ten spoczywa nie tylko na elektrowniach, zakładach chemicznych czy produkcyjnych. Także mniejsi przedsiębiorcy w określonych sytuacjach muszą płacić za szkodliwy wpływ na otoczenie.

Krok 1.

Sprawdź, czy musisz się rozliczać

Emisja gazów czy pyłów powstaje także w przypadku korzystania ze środków transportu. Wystarczy więc, że w firmie są samochody służbowe czy wózki widłowe, by powstał obowiązek rozliczenia się za emisję spalin przez te pojazdy. Zapłacić trzeba także za wyemitowane substancje, które powstają choćby w trakcie lakierowania pojazdów, procesów spawalniczych czy malowania....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament