Historia przyzna rację Tuskowi
O reakcji na przemoc w Kijowie, poglądach urzędników i tanich alkotestach – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi rzecznik rządu.
Rz: Co polski rząd może zrobić w sprawie wydarzeń na Ukrainie?
Małgorzata Kidawa-Błońska: Sytuacja jest tam bardzo trudna. Rząd premiera Tuska przez ostatnie ponad sześć lat udowodnił, że potrafi skutecznie poruszać się na arenie międzynarodowej. Dziś Polska liczy się w Europie i na świecie. Premier oraz szefowie unijnych instytucji podzielają opinie, że dalsza eskalacja przemocy na Ukrainie jest nie do zaakceptowania. Potrzebne są tam rozmowy i szukanie porozumienia pomiędzy władzą a opozycją.
Czy rząd nie powinien natychmiast zainicjować zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy i skłonić do działania przedstawicieli Unii?
W sobotę premier spotyka się z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem, by omówić wspólne działania wobec Ukrainy.
Dlaczego premier Tusk naciska na prokuraturę, krytykując decyzję umorzenia śledztwa przeciwko Antoniemu Macierewiczowi w sprawie likwidacji MWSI?
Nie zgadzam się z panem. Naciski i ręczne sterowanie prokuraturą przez polityków odbywało się w IV RP prezesa Kaczyńskiego. Platforma Obywatelska rozdzieliła prokuraturę od polityki, aby zakończyć te szkodliwe praktyki. Ale w sprawie Macierewicza każdy ma prawo postawić pytanie, dlaczego nie ponosi on odpowiedzialności za procesy i odszkodowania, za które musi płacić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta