Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski patriota

24 stycznia 2014 | Publicystyka, Opinie | Andrzej Krajewski
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski
źródło: Fotorzepa

Liczę, że film „Jack Strong" sprawi, iż pułkownik Kukliński pozostanie „bohaterem niewygodnym" 
już tylko dla tych wojskowych z PRL, którzy mając jego wiedzę, nie mieli jego odwagi – pisze publicysta.

Latami przyklejałem na sztabowych mapach symbole grzyba atomowego: niebieskie tam, gdzie uderzenia miały paść z Zachodu, czerwone tu, gdzie miały paść nasze. Nie mogłem nie myśleć, co te grzyby oznaczają...". Tych słów pułkownika Ryszarda Kuklińskiego nie ma w książce wydanej przez „Fakt" w serii „Prawdziwa historia". Jej tytuł: „Ryszard Kukliński: bohater czy zdrajca", a jeszcze bardziej jej treść przeczy jednak tytułowi serii. Zapowiadane na okładce „ujawnienie nieznanych kulis współpracy oficera Ludowego Wojska Polskiego z wywiadem USA" niczego istotnego nie ujawnia, natomiast prawie nie ma informacji o jak najbardziej prawdziwej nuklearnej zagładzie Polski, przyjętej przez Sowietów jako koszt ich ataku na Europę Zachodnią. A to właśnie zdradził NATO „najcenniejszy szpieg CIA w bloku sowieckim", polski patriota, pułkownik Ryszard Kukliński.

Pół zdania na 100 stron

Krzysztof Dubiński, autor książki, przedstawia kilka nowych informacji o działaniach tajnych służb PRL, które zna wyraźnie z pierwszej ręki. Jak choćby to, że po zajęciu Sajgonu przez wojska północnowietnamskie w 1975 r. został tam zaproszony szef polskiego wywiadu MSW i otrzymał wszystkie dokumenty, których nie zdążyli zniszczyć w swojej ambasadzie Amerykanie. Na Kuklińskiego nie znalazł się tam jednak ani jeden kwit. Albo to, że po prawie 20 latach od pobytu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament