Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny nieruchomości tylko z VAT

24 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój
Wartość  rynkową  nieruchomości stanowi jej przewidywana cena, możliwa  do uzyskania  na rynku,  ustalona z uwzględnieniem cen  transakcyjnych.
autor zdjęcia: Robert Wójcik
źródło: Fotorzepa
Wartość rynkową nieruchomości stanowi jej przewidywana cena, możliwa do uzyskania na rynku, ustalona z uwzględnieniem cen transakcyjnych.

ORZECZNICTWO | Najlepszą obroną przed podwyżką 
opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jest sporządzenie kontroperatu szacunkowego.

Renata Krupa- -Dąbrowska

Na wokandach sądów często goszczą sprawy związane z podwyżką opłat za użytkowanie wieczyste. Gminy nie aktualizują co roku opłat dla nieruchomości. Kiedy więc zrobią to po kilku latach, podwyżki bywają horrendalne. Tak było i tym razem. Spółka, która była użytkownikiem wieczystym działki o powierzchni 9 tys. mkw., dostała od prezydenta Wrocławia wypowiedzenie, a roczna opłata z 28 tys. zł urosła do 154 tys. zł

Podstawa to operat

Nową wysokość opłaty władze miasta ustaliły na podstawie obowiązującej stawki 3 proc. oraz wartości nieruchomości ustalonej w operacie szacunkowym, którego sporządzenie zleciły. Wartość ta wyniosła 5 136 436 zł.

Spółka postanowiła się bronić. Aktualizację opłaty uznała za nieuzasadnioną. Jej zdaniem w operacie szacunkowym źle określono wartość nieruchomości. Odwołała się więc do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

SKO stanęło po stronie firmy. Orzekło bowiem, że podwyżka jest nieuzasadniona,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament