Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odpowiedzialność solidarna w VAT przed Trybunałem

24 stycznia 2014 | Prawo | Roman Namysłowski
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita

Uchylenie przepisów może oznaczać, że z rynku znikną nie te podmioty, które dopuszczają się nieprawidłowości, ale uczciwi przedsiębiorcy – uważa ekspert.

Roman Namysłowski

W grudniu 2013 r. grupa posłów złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą obowiązujących od 1 października zeszłego roku przepisów dotyczących tzw. odpowiedzialności solidarnej w VAT. TK będzie musiał ocenić, czy podjęta przez Ministerstwo Finansów próba walki z nieuczciwymi podmiotami wyłudzającymi podatek VAT narusza przepisy konstytucji. Sprawa jest o tyle istotna, że obserwowane od dłuższego czasu patologie na gruncie tego podatku mają zarówno niebagatelny wpływ na finanse publiczne, jak i negatywnie rzutują na konkurencyjność i możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. A istniejące do tej pory instrumenty prawne są w znacznym stopniu nieskuteczne. Przedstawiam kilka argumentów wskazujących, że wniosek ten jest bezpodstawny.

Luz decyzyjny

Autorzy wniosku zarzucają wprowadzonym przepisom naruszenie art. 2 konstytucji, który m.in. wymaga zapewnienia pewności i określoności prawa, jak piszą, „polegającej przede wszystkim na tym, iż adresaci norm prawnych powinni móc przewidzieć, jakie obowiązki będą wiązały się z podjęciem przez nich konkretnych działań". Brak takich przymiotów spornych regulacji może oznaczać, że zakres praw i obowiązków „będzie ustalany przez organy władzy wykonawczej, które dysponują nadmiernym luzem decyzyjnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament