Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy dostawy towarów można rozliczać okresowo

24 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Bartosz Bołtromiuk Justyna Pułka

Do końca ubiegłego roku fiskus dopuszczał stosowanie przepisów o sprzedaży ciągłej wyłącznie do świadczenia usług. Zmiany w ustawie o VAT powodują, że rozwiązanie to może stać się dostępne dla szerszego grona przedsiębiorców.

Według zasad obowiązujących do końca 2013 r., jeżeli dostawa towarów lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy w VAT powstawał z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2013 r.). Tym samym, podatnicy dostarczający towary lub świadczący usługi pod koniec miesiąca (kwartału), wystawiając fakturę w kolejnym miesiącu, mogli przesunąć obowiązek rozliczenia podatku na następny okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał w zależności od wyboru częstotliwości rozliczania VAT).

Faktura nie przesunie zapłaty podatku

Od 1 stycznia 2014 r. ustawodawca zrezygnował z powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury. Przesunięcie rozliczenia podatku należnego poprzez opóźnienie momentu wystawienia faktury nie jest już co do zasady możliwe. Zgodnie z nową zasadą ogólną wyrażoną w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (z wyjątkami wskazanymi w dalszych ustępach tego przepisu). W związku z tym warto zastanowić się nad możliwościami zniwelowania niekorzystnego wpływu wprowadzonych zmian na przepływy finansowe podatników.

Od stycznia nie tylko dla usługodawców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament