Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy gmina zatrzyma wadium

24 stycznia 2014 | Ekonomia i Rozwój

Wprowadzając obowiązek wniesienia zabezpieczenia zamawiający ma obowiązek określenia jego kwoty. 
Nie może być ono większe niż 3 proc. wartości zamówienia.

Prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający, a więc np. gmina, może zażądać zabezpieczenia prawidłowości i sprawności przetargu. W tym celu gmina może zobowiązać firmy ubiegające się o zamówienie publiczne do wniesienia wadium. Jeżeli jednak wartość zamówienia jest co najmniej równa progom wskazującym na konieczność stosowania w postępowaniu procedur unijnych (od początku tego roku wynoszą one: 5 mln 186 tys. euro, 207 tys. euro, 414 tys. euro – w zależności od rodzaju zamówienia i rodzaju zamawiającego), to  gmina ma obowiązek zażądania od firm wniesienia wadium.

Jaka kwota

Wprowadzając obowiązek wniesienia wadium zamawiająca gmina ma obowiązek określenia jego kwoty. Nie może być ona jednak większa niż 3 proc. wartości zamówienia. Jeżeli gmina dopuści możliwość składania ofert częściowych lub udzieli zamówienia w częściach, to wówczas określa kwotę wadium dla każdej z części.

Wybór formy, w jakiej wadium zostanie wniesione, należy do firmy startującej w przetargu. Może ono zostać wniesione w: pieniądzu, poręczeniach bankowych lub poręczeniach SKOK, gwarancjach bankowych, gwarancjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament