Jak zwiększyć swoje szanse na uregulowanie zobowiązania
Wierzyciel hipoteczny może zapobiec temu, by właściciel nieruchomości – dłużnik w sposób niekontrolowany dokonał rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Jak to zrobić?
Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym, wprowadzone wraz ze zmianą ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 26 czerwca 2009 r., rozszerzyło zakres instrumentów, którymi może posłużyć się wierzyciel zabiegający o zaspokojenie swoich roszczeń. Jakie możliwości, ale i ryzyka stwarza wpis hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne?
Na jednej nieruchomości, w celu zabezpieczenia różnych wierzytelności, można ustanowić więcej niż jedną hipotekę. Zgodnie z zasadą obowiązującą na gruncie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, o pierwszeństwie hipotek wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego. W przypadku egzekucji komorniczej z nieruchomości w pierwszej kolejności zaspokajana jest wierzytelność zabezpieczona hipoteką wpisaną z najwyższym pierwszeństwem, czyli na najwyższym miejscu w księdze wieczystej (jeżeli oczywiście taki wierzyciel hipoteczny bierze udział w egzekucji). Jeżeli cena ze sprzedaży nieruchomości zaspokoi tylko jednego wierzyciela hipotecznego (najwyżej „wpisanego"), względnie kilku najwyżej wpisanych, to pozostali wierzyciele hipoteczni pozostaną bez zaspokojenia z tego składnika majątku dłużnika.
Miejsce hipoteczne staje się wolne zasadniczo w przypadku wygaśnięcia hipoteki, natomiast sama hipoteka wygasa wraz z wygaśnięciem wierzytelności, którą zabezpiecza (w przypadku, gdy hipoteka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta