Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwiększyć swoje szanse na uregulowanie zobowiązania

24 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Piotr Pawłowski

Wierzyciel hipoteczny może zapobiec temu, by właściciel nieruchomości – dłużnik w sposób niekontrolowany dokonał rozporządzenia opróżnionym miejscem hipotecznym. Jak to zrobić?

Rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym, wprowadzone wraz ze zmianą ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 26 czerwca 2009 r., rozszerzyło zakres instrumentów, którymi może posłużyć się wierzyciel zabiegający o zaspokojenie swoich roszczeń. Jakie możliwości, ale i ryzyka stwarza wpis hipoteki na opróżnione miejsce hipoteczne?

Na jednej nieruchomości, w celu zabezpieczenia różnych wierzytelności, można  ustanowić więcej niż jedną hipotekę. Zgodnie z zasadą obowiązującą na gruncie ustawy o księgach wieczystych i hipotece, o pierwszeństwie hipotek wpisanych do księgi wieczystej rozstrzyga chwila złożenia wniosku do sądu wieczystoksięgowego. W przypadku egzekucji komorniczej z nieruchomości w pierwszej kolejności zaspokajana jest wierzytelność zabezpieczona hipoteką wpisaną z najwyższym pierwszeństwem, czyli na najwyższym miejscu w księdze wieczystej (jeżeli oczywiście taki wierzyciel hipoteczny bierze udział w egzekucji). Jeżeli cena ze sprzedaży nieruchomości zaspokoi tylko jednego wierzyciela hipotecznego (najwyżej „wpisanego"), względnie kilku najwyżej wpisanych, to pozostali wierzyciele hipoteczni pozostaną bez zaspokojenia z tego składnika majątku dłużnika.

Miejsce hipoteczne staje się wolne zasadniczo w przypadku wygaśnięcia hipoteki, natomiast sama hipoteka wygasa wraz z wygaśnięciem wierzytelności, którą zabezpiecza (w przypadku, gdy hipoteka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament