Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W rodzicielstwie najważniejsze terminy

24 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Robert Jasiński
Ściąga pracodawcy – uprawnienia i wymagania
źródło: Rzeczpospolita
Ściąga pracodawcy – uprawnienia i wymagania

Nowe urlopy z tytułu macierzyństwa to jednocześnie test dla szefa i rodziców na radzenie sobie z biurokracją. Szczególnie wtedy, gdy matka dziecka chce korzystać ze swoich uprawnień na raty albo dzielić się nimi z ojcem.

Nowelizacja kodeksu pracy dotycząca zmienionych przywilejów rodzicielskich weszła w życie 17 czerwca 2013 r. (ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2013 r. poz. 675). Chodzi przede wszystkim o urlop rodzicielski, przysługujący po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Novum jest to, że ojciec dziecka ma prawo wziąć cały urlop rodzicielski, a pod pewnymi warunkami wolno mu też skorzystać z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego.

Ile musi matka...

Kolejna nowość polegała na tym, że wydłużono okres urlopu macierzyńskiego, który matka ma prawo wykorzystać przed porodem – jest to 6 tygodni. Aby otrzymać zasiłek, powinna przedstawić zaświadczenie o przewidywanej dacie rozwiązania i wniosek o rozpoczęcie korzystania z urlopu. W praktyce tej regulacji używa się bardzo rzadko, gdyż skraca okres przebywania z dzieckiem po porodzie. Przyszłe matki, gdy ich stan nie pozwala na pracę, najczęściej korzystają z zasiłku chorobowego. ZUS nie kwestionuje zwolnień chorobowych wystawionych na drukach ZUS ZLA w czasie ciąży.

...ile może ojciec

Łącznie matka musi wybrać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (98 dni); resztę może scedować na ojca dziecka. Pracownica musi wtedy złożyć w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament