W rodzicielstwie najważniejsze terminy
Nowe urlopy z tytułu macierzyństwa to jednocześnie test dla szefa i rodziców na radzenie sobie z biurokracją. Szczególnie wtedy, gdy matka dziecka chce korzystać ze swoich uprawnień na raty albo dzielić się nimi z ojcem.
Nowelizacja kodeksu pracy dotycząca zmienionych przywilejów rodzicielskich weszła w życie 17 czerwca 2013 r. (ustawa z 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, DzU z 2013 r. poz. 675). Chodzi przede wszystkim o urlop rodzicielski, przysługujący po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Novum jest to, że ojciec dziecka ma prawo wziąć cały urlop rodzicielski, a pod pewnymi warunkami wolno mu też skorzystać z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego macierzyńskiego.
Ile musi matka...
Kolejna nowość polegała na tym, że wydłużono okres urlopu macierzyńskiego, który matka ma prawo wykorzystać przed porodem – jest to 6 tygodni. Aby otrzymać zasiłek, powinna przedstawić zaświadczenie o przewidywanej dacie rozwiązania i wniosek o rozpoczęcie korzystania z urlopu. W praktyce tej regulacji używa się bardzo rzadko, gdyż skraca okres przebywania z dzieckiem po porodzie. Przyszłe matki, gdy ich stan nie pozwala na pracę, najczęściej korzystają z zasiłku chorobowego. ZUS nie kwestionuje zwolnień chorobowych wystawionych na drukach ZUS ZLA w czasie ciąży.
...ile może ojciec
Łącznie matka musi wybrać po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego (98 dni); resztę może scedować na ojca dziecka. Pracownica musi wtedy złożyć w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta