Czy kara umowna może być kosztem
Wydatek w postaci zapłaty na rzecz kontrahenta ustalonej w umowie kwoty z tytułu rozwiązania umowy najmu nie spełnia przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. W konsekwencji spółka nie ma prawa odliczyć go od przychodu.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 13 listopada 2013 r. (ILPB3/423-378/13-2/PR).
Spółka jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność w branży alkoholowej. W ramach prowadzonej działalności spółka planuje zawarcie umowy najmu lokalu na czas nieokreślony. Lokal będzie służył do wykonywania działalności opodatkowanej spółki. W planowanej umowie ma się znaleźć postanowienie przewidujące konieczność zapłaty kary umownej w wypadku wcześniejszego rozwiązania umowy przez spółkę. Spółka zaznaczyła, że ze względu na uwarunkowania ekonomiczne (m.in. atrakcyjność lokalizacji, korzystniejsze warunki umowy oferowane przez innych kontrahentów), przewiduje możliwość wcześniejszego rozwiązania przedmiotowej umowy i wynajęcia innego lokalu, który byłby bardziej atrakcyjny ekonomicznie. Spółka podkreśliła, że funkcjonowanie dwóch lokali w bliskiej odległości nie będzie dla niej ekonomicznie uzasadnione. Dlatego też rozwiązanie umowy i zapłata z tego tytułu kary umownej będzie dla spółki bardziej opłacalne niż kontynuowanie umowy z kontrahentem.
W związku z tym spółka zadała pytanie, czy ma prawo do uznania wydatku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta