Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Własność zamiast użytkowania

24 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Anna Dylewska

Przekształcającym nieruchomość przysługują indywidualnie ustalane bonifikaty w opłatach. Mogą też liczyć na płacenie ich w ratach.

Coraz wyższe opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości to spory wydatek dla użytkowników wieczystych. Wysokość opłaty uzależniona jest od celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie, przy czym najwięcej z tego tytułu płacą przedsiębiorcy wykorzystujący grunt w celach gospodarczych. Aby uniknąć tych kosztów, należy rozważyć przekształcenie posiadanego prawa w prawo własności nieruchomości.

Najpierw wniosek

W celu przekształcenia nieruchomości we własność należy złożyć wniosek do organu administracyjnego, w zależności od tego, czy nieruchomość podlega Skarbowi Państwa, czy samorządowi (np. miastu stołecznemu Warszawa). Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9746

Wydanie: 9746

Spis treści
Zamów abonament