Własność zamiast użytkowania
Przekształcającym nieruchomość przysługują indywidualnie ustalane bonifikaty w opłatach. Mogą też liczyć na płacenie ich w ratach.
Coraz wyższe opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości to spory wydatek dla użytkowników wieczystych. Wysokość opłaty uzależniona jest od celu, na jaki nieruchomość została oddana w użytkowanie, przy czym najwięcej z tego tytułu płacą przedsiębiorcy wykorzystujący grunt w celach gospodarczych. Aby uniknąć tych kosztów, należy rozważyć przekształcenie posiadanego prawa w prawo własności nieruchomości.
Najpierw wniosek
W celu przekształcenia nieruchomości we własność należy złożyć wniosek do organu administracyjnego, w zależności od tego, czy nieruchomość podlega Skarbowi Państwa, czy samorządowi (np. miastu stołecznemu Warszawa). Zgodnie z ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności nieruchomości mogą wystąpić osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta