Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lojalność działa w obie strony

30 stycznia 2014 | Menedżer

Same ograniczenia i zakazy z próbami inwigilowania menedżerów 
i podstawianiem im fikcyjnych pokus to słabe metody na sprawdzenie 
ich zaangażowania i wierności.

Grzegorz Orłowski

 

Ani kodeks pracy, ani inny akt prawny nie regulują szczegółowo zasad pozyskiwania informacji o działaniach i zachowaniach menedżerów, w tym również na gruncie prywatnym, po to aby strzec interesów pracodawców. Niektórzy wyciągają stąd błędne wnioski, zbyt często sprowadzające się do tego, że w imię ochrony tych interesów można czynić niemal wszystko. A nie jest to przecież prawda. Są przepisy o ochronie godności i innych dóbr osobistych (w tym sfery prywatności), są przepisy o ochronie danych osobowych i wiele innych regulacji reglamentujących pracodawcom dostęp do informacji, które mogą być wprawdzie dla nich ważne, ale nie mogą do nich uzyskać dostępu legalną drogą.

Wolność pracy

Weźmy dla przykładu sytuację, w której pracodawca aranżuje fikcyjną rekrutację przez anonimową firmę na stanowisko, które mogłoby potencjalnie interesować jego menedżera. Załóżmy, że menedżer chce ubiegać się o nową posadę i śle swoje CV pod wskazany w ogłoszeniu adres. Zaznaczmy, że takie działanie, jako ingerujące w sferę prywatnych wyborów pracownika, jest niezgodne z prawem. Pracodawcy to jednak nie zraża i dowiaduje się, że jego zaufany menedżer gotów jest go „opuścić", wybrać inną ścieżkę kariery. Co z taką wiedzą może począć? Zwolnić go z pracy tylko dlatego, że jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament