Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki związane z odbiorem towaru w siedzibie sprzedawcy

30 stycznia 2014 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Sprowadzając produkty spoza Unii Europejskiej, lepiej unikać formuł handlowych zobowiązujących kupującego do odbioru ładunku w miejscu jego wytworzenia.

Uzgadniając warunki dostawy towaru strony umowy, tj. eksporter i importer, mogą dowolnie podzielić się kosztami, ryzykiem i obowiązkami z tym związanymi. Z jednej strony to eksporter może dostarczyć ładunek aż pod drzwi kupującego i wziąć na siebie wszystkie związane z tym obowiązki, z drugiej tak samo może postąpić importer, czyli na własny koszt i ryzyko zorganizować cały transport. Od miejsca jego wytworzenia aż do tego docelowego. Wybór odpowiedniej formuły handlowej, która reguluje te kwestie, jest niezwykle istotny. W przypadku gdy eksporter zobowiązuje się wyłącznie do wyprodukowania towaru (zakupienia go od podmiotu trzeciego) i przygotowania go do wysyłki, stosowana może być jedna z formuł zbioru Incoterms. Kryje się ona pod oznaczeniem EXW. Warto jej poświęcić trochę miejsca, ponieważ jej zastosowanie może być ryzykowne z punktu widzenia polskich importerów.

Młody handlowiec

Wyobraźmy sobie sytuację, w której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament