Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastępstwo w szkole przedłuża się do dnia porodu

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Joanna Skrobisz

Angaż zawarty na czas zastępstwa nauczyciela to w rzeczywistości umowa na czas określony. Nie można jej rozwiązać za dwutygodniowym wypowiedzeniem, ale ciężarna może liczyć na utrzymanie posady do dnia urodzenia dziecka.

W placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez organy administracji rządowej nauczycieli wychowawców czy pracowników pedagogicznych zatrudnia się na podstawie Karty nauczyciela (KN). Zasadą jest, że z taką osobą zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. KN przewiduje jednak pewne wyjątki w tym zakresie.

Terminowe związanie

Jednym z nich jest angażowanie nauczyciela stażysty podejmującego pierwszą pracę w szkole, z którym zawiera się umowę o pracę na jeden rok szkolny.

Umowę na czas określony można też nawiązać z nauczycielami kontraktowymi, mianowanymi i dyplomowanymi, ale tylko w sytuacjach ściśle określonych w KN. Chodzi o potrzebę wynikającą z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Ten drugi przypadek zachodzi wtedy, gdy nieobecny z usprawiedliwionej przyczyny przez określony czas pracownik nie może świadczyć zadań. Przez usprawiedliwioną nieobecność należy rozumieć wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika, takie jak choroba nauczyciela, urlop dla poratowania zdrowia, urlop macierzyński, urlop rodzicielski czy wychowawczy.

Jeżeli jednak pracodawca zatrudni nauczyciela na czas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament