Policz, czy się opłaci
Konsolidacja kredytów zmniejsza miesięczne raty, ale w sumie będziemy musieli oddać bankowi więcej.
Anna ogonowska-rejer
Gdy spłacasz jednocześnie kilka różnych kredytów, możesz pomyśleć o konsolidacji długu, czyli o połączeniu wszystkich zobowiązań w jeden kredyt. Podstawowym atutem takiego rozwiązania jest przeważnie niższe oprocentowanie, bo kredyt staje się długoterminowy i nierzadko jest lepiej zabezpieczony (np. na hipotece). W efekcie płacimy jedną ratę i to niższą niż suma wcześniejszych rat. Zatem maleje obciążenie domowego budżetu.
Kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć na spłatę zobowiązań wobec banków i instytucji parabankowych. Skonsolidować można: kredyt samochodowy, mieszkaniowy, w ROR, ratalny, pożyczkę hipoteczną, gotówkową czy zobowiązania wynikające z umowy o kartę kredytową. W niektórych bankach możliwa jest również konsolidacja zobowiązań współmałżonków.
Dodatkowo pewną kwotę kredytu można przeznaczyć na cele konsumpcyjne. Jej wysokość zależy od banku. Na przykład w BGŻ kwota na dowolny cel nie może przekroczyć 30 proc. sumy przewidzianej na spłatę zobowiązań.
Warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie zdolności kredytowej. Banki biorą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta