Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

W telegraficznym skrócie

30 stycznia 2014 | Menedżer
źródło: Rzeczpospolita

ZMIANY W PRZEPISACH

Wyższa płaca minimalna

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (DzU z 2013, poz. 1074). Zgodnie z nim wysokość wynagrodzenia minimalnego w 2014 r. wynosi 1680 zł brutto. Powoduje to odpowiednią podwyżkę świadczeń, których wysokość jest uzależniona od stawki płacy minimalnej, w tym w szczególności dodatku za pracę w porze nocnej, wynagrodzenia za czas choroby oraz zasiłku chorobowego, składek na ubezpieczenia społeczne początkujących przedsiębiorców oraz dopuszczalnych kwot potrąceń z wynagrodzenia za pracę.

Odpisy na fundusz socjalny bez zmian

W 2014 r. odpisy podstawowe i szczególne na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz zwiększenia tych odpisów nie zmienią się w stosunku do wartości obowiązujących w roku ubiegłym. Wynika to z art. 1 ustawy z 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (DzU z 2013 r., poz. 1645). Na podstawie tego przepisu w ustawie z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.) wprowadzono art. 5c, zgodnie z którym przez przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament