Tylko upoważniony urzędnik może wydać decyzję
Na żądanie strony postępowania organ podatkowy ma obowiązek udostępnić do wglądu pełnomocnictwo czy inny dokument, np. w postaci regulaminu pracy urzędu, z którego wynika prawo danej osoby do wydawania rozstrzygnięć.
Spółka otrzymała decyzję podatkową, której nie podpisał sam naczelnik, ale jakaś osoba z podpisem „z upoważnienia". Czy to prawidłowe? Jak sprawdzić, czy rzeczywiście taka osoba może podpisać decyzję? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 143 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy – naczelnik urzędu skarbowego (lub dyrektor izby skarbowej) może upoważnić pracownika urzędu skarbowego (lub pracownika izby skarbowej) do załatwiania spraw w jego imieniu i w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji, postanowień i zaświadczeń. Udzielenie takiego pełnomocnictwa jest więc uprawnieniem organu podatkowego, a nie jego obowiązkiem i służy jedynie usprawnieniu działania organu podatkowego.
Takie upoważnienie udzielane jest w formie pisemnej i powinno precyzyjnie ustalać zakres upoważnienia. Niewątpliwie brak podpisu czy też podpis osoby nieupoważnionej są istotną wadą decyzji (wyrok WSA w Łodzi z 6 listopada 2012 r., I SA/Łd 976/12).
Wewnętrzna czynność
Takiego upoważnienia udzielonego konkretnemu pracownikowi organu podatkowego nie doręcza się stronie przy wszczęciu postępowania podatkowego, a tym bardziej nie będzie się ono znajdowało w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta