Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko upoważniony urzędnik może wydać decyzję

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Regina Drabik

Na żądanie strony postępowania organ podatkowy ma obowiązek udostępnić do wglądu pełnomocnictwo 
czy inny dokument, 
np. w postaci regulaminu pracy urzędu, z którego wynika prawo danej 
osoby do wydawania rozstrzygnięć.

Spółka otrzymała decyzję podatkową, której nie podpisał sam naczelnik, ale jakaś osoba z podpisem „z upoważnienia". Czy to prawidłowe? Jak sprawdzić, czy rzeczywiście taka osoba może podpisać decyzję? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 143 § 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organ podatkowy – naczelnik urzędu skarbowego (lub dyrektor izby skarbowej) może upoważnić pracownika urzędu skarbowego (lub pracownika izby skarbowej) do załatwiania spraw w jego imieniu i w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji, postanowień i zaświadczeń. Udzielenie takiego pełnomocnictwa jest więc uprawnieniem organu podatkowego, a nie jego obowiązkiem i służy jedynie usprawnieniu działania organu podatkowego.

Takie upoważnienie udzielane jest w formie pisemnej i powinno precyzyjnie ustalać zakres upoważnienia. Niewątpliwie brak podpisu czy też podpis osoby nieupoważnionej są istotną wadą decyzji (wyrok WSA w Łodzi z 6 listopada 2012 r., I SA/Łd 976/12).

Wewnętrzna czynność

Takiego upoważnienia udzielonego konkretnemu pracownikowi organu podatkowego nie doręcza się stronie przy wszczęciu postępowania podatkowego, a tym bardziej nie będzie się ono znajdowało w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament