Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przybywa ofiar przemocy

30 stycznia 2014 | Kraj | Grażyna Zawadka
Dzieci wciąż są ofiarami przemocy domowej. Ale w ub. roku rzadziej były zabierane z rodzin i umieszczane  w placówkach zastępczych
źródło: 123RF
Dzieci wciąż są ofiarami przemocy domowej. Ale w ub. roku rzadziej były zabierane z rodzin i umieszczane w placówkach zastępczych

W 2013 roku 
policja założyła aż o 10 tysięcy więcej 
tzw. niebieskich kart niż rok wcześniej.

Rocznie policja podejmuje ok. 90 tys. interwencji w związku z aktami przemocy w rodzinie.  Kiedy jest wzywana na pomoc kolejny raz, zwykle zakłada niebieskie karty dokumentujące, że w rodzinie dochodzi do agresji. W ubiegłym roku takich kart założyła o 10 tys. więcej niż rok wcześniej. Przybyło też pokrzywdzonych.

Jednak policjanci i specjaliści pomagający ofiarom oceniają, że to nie efekt wzrostu agresji, ale ujawniania jej rzeczywistych rozmiarów.

– Na światło dzienne wychodzi prawdziwa skala przemocy. Krzywdzeni częściej mówią o  cierpieniach, jakich doznają w czterech ścianach, a policja traktuje te sprawy z większą uwagą – mówi „Rz" Beata Mirska-Piworowicz, prezes stowarzyszenia Damy Radę.

Co o rozmiarach zjawiska...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament