Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gminne daniny będą zreformowane

30 stycznia 2014 | Prawo | Paweł Rochowicz Agnieszka Kamińska
W tym roku zapłacimy fiskusowi 12 mld zł więcej, a gdy dodać do tego inne działania państwa, kwota ta wzrasta dwukrotnie
źródło: Rzeczpospolita
W tym roku zapłacimy fiskusowi 12 mld zł więcej, a gdy dodać do tego inne działania państwa, kwota ta wzrasta dwukrotnie

Projekt | Zmiany w podatkach samorządowych mogą znacznie obciążyć kieszeń wielu przedsiębiorców i przeciętnych Kowalskich. To część ogólniejszego trendu.

paweł rochowicz agnieszka kamińska

Zmiany w podatkach samorządowych proponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w pakiecie ustaw reformujących finanse samorządu terytorialnego. Dotyczą podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn, a także od nieruchomości (plany co do tego ostatniego opisaliśmy szerzej w „Rz" z 28 stycznia).

Obszerne zmiany w podatkach lokalnych mają dać samorządom kilkaset milionów złotych dochodów. Projektodawcy zastrzegają, że konkretne kwoty są trudne do wyliczenia.

Danina od pożyczek bez furtek

Zmiany w PCC będą dotyczyły m.in. pożyczek. Podatek ma objąć także pożyczki odnawialne, zwane też rewolwingowymi. Nie chodzi tu o odnawialne kredyty bankowe, ale o pożyczki udzielane sobie przez przedsiębiorców. Opodatkowaniu ma podlegać każda wypłacona transza pożyczki, a obowiązek podatkowy powstanie w chwili dokonywania takich wypłat.

– Takie umowy są w rzeczywistości porozumieniami o współdziałaniu w zakresie zasilania finansowego. W praktyce dochodziło na tym tle do sporów z fiskusem, a sądy administracyjne uznawały czasem takie umowy za pożyczki, podlegające PCC – zauważa doradca podatkowy Stella Brzeszczyńska.

Uważa ona, że zapowiadane obłożenie tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament