Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uchronić dziecko przed długiem w spadku

30 stycznia 2014 | Prawo | Marek Domagalski

Dziedziczenie | Zarządzanie spadkiem dziecka wymaga zapobiegliwości rodziców. Na jego odrzucenie, co bywa dobrym wyjściem, potrzebna jest zgoda sądu.

Internet żyje sprawą 9-letniego Kacpra, który w spadku po dziadku odziedziczył 18 tys. zł długu z niespłaconego kredytu. Firma windykacyjna wynajęta przez bank straszy go komornikiem.

Niestety rodzice dziecka przeoczyli istotny obowiązek: nie wystąpili do sądu o zgodę na odrzucenie spadku przez dziecko i nie złożyli takiego oświadczenia. Sprawa ta potwierdza, że zarządzanie majątkiem dziecka wymaga zapobiegliwości jego rodziców.

Ochrona dziecka

Polskie prawo ustanawia ochronę małoletniego spadkodawcy, nie zwalnia go jednak zupełnie z długów. Wymaga także od rodziców (opiekunów) pewnych czynności formalnych. Co więcej, rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zwykły zarząd jego majątkiem (art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

6 miesięcy to ustawowy termin, w którym spadkobierca może odrzucić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament