Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość udziału ustalają wspólnicy, a nie urzędnicy

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Elżbieta Wójcik

Organ nie ma uprawnienia do przeszacowania wartości nominalnej akcji, ponieważ nie jest to dopuszczalne na gruncie prawa handlowego. Nie jest także uzasadnione, żeby przepisy prawa podatkowego zmieniały regulacje zawarte w kodeksie spółek handlowych.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia 2013 r. (I FSK 3032/11).

Spółka planuje wnoszenie aportów w postaci posiadanych udziałów/akcji w spółkach kapitałowych do innej spółki kapitałowej. Za wniesiony aport spółka obejmie udziały/akcje w spółce kapitałowej, a ich wartość nominalna będzie niższa niż wartość rynkowa przedmiotu aportu. W konsekwencji wystąpi tzw. agio, które zostanie przekazane na kapitał zapasowy. W tym stanie faktycznym podatnik wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej. Zadała pytanie, czy w wypadku objęcia udziałów/akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci aportu o wartości rynkowej przekraczającej wartość nominalną obejmowanych udziałów/akcji w spółce kapitałowej przychodem z tego tytułu będzie jedynie wartość nominalna objętych udziałów/akcji.

Spółka stanęła na stanowisku, że w wypadku objęcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament