Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki kurs dla podatku u źródła

30 stycznia 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Wielgoławski

Spółka z siedzibą w Polsce, która dokonuje płatności w walucie obcej na rzecz zagranicznych kontrahentów, z tytułu niektórych należności obowiązana jest pobrać daninę w złotych polskich.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, dokujące płatności na rzecz zagranicznych kontrahentów z tytułu m.in. odsetek, należności za korzystanie z praw autorskich, know-how, licencji na oprogramowanie, wynagrodzenia za usługi niematerialne (prawne, księgowe, doradcze itp.) zobowiązane są do prawidłowego obliczenia, pobrania i terminowego uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od tych płatności. W praktyce obowiązek ten powoduje liczne problemy wynikające m.in. z tego, że transakcja jest wyrażona w walucie obcej, a podatek należy pobrać w walucie polskiej.

Niekompletne regulacje

Na wstępie zauważmy, że zgodnie z ogólną zasadą wskazaną wprost w ustawie o CIT rezydenci podatkowi przeliczają przychody osiągnięte przez siebie w walutach obcych na złote według średniego kursu NBP z dnia roboczego poprzedzającego osiągnięcie przychodu. Jednocześnie ustawa ta, w przeciwieństwie do ustawy o rachunkowości (która analogiczną metodę przewiduje zarówno dla należności, jak i dla zobowiązań wyrażonych w walutach obcych) nie reguluje odrębnie metody przeliczania przychodów osiągniętych przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9751

Wydanie: 9751

Spis treści
Zamów abonament