Jaki kurs dla podatku u źródła
Spółka z siedzibą w Polsce, która dokonuje płatności w walucie obcej na rzecz zagranicznych kontrahentów, z tytułu niektórych należności obowiązana jest pobrać daninę w złotych polskich.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jak również osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, dokujące płatności na rzecz zagranicznych kontrahentów z tytułu m.in. odsetek, należności za korzystanie z praw autorskich, know-how, licencji na oprogramowanie, wynagrodzenia za usługi niematerialne (prawne, księgowe, doradcze itp.) zobowiązane są do prawidłowego obliczenia, pobrania i terminowego uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego od tych płatności. W praktyce obowiązek ten powoduje liczne problemy wynikające m.in. z tego, że transakcja jest wyrażona w walucie obcej, a podatek należy pobrać w walucie polskiej.
Niekompletne regulacje
Na wstępie zauważmy, że zgodnie z ogólną zasadą wskazaną wprost w ustawie o CIT rezydenci podatkowi przeliczają przychody osiągnięte przez siebie w walutach obcych na złote według średniego kursu NBP z dnia roboczego poprzedzającego osiągnięcie przychodu. Jednocześnie ustawa ta, w przeciwieństwie do ustawy o rachunkowości (która analogiczną metodę przewiduje zarówno dla należności, jak i dla zobowiązań wyrażonych w walutach obcych) nie reguluje odrębnie metody przeliczania przychodów osiągniętych przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta